Nacionalni program zaštite zdravlja i sigurnosti na radu
NACIONALNI PROGRAM ZAŠTITE ZDRAVLJA I SIGURNOSTI NA RADU ZA RAZDOBLJE OD 2009. DO 2013. GODINE
Vlada Republike Hrvatske je svojim Zaključkom od 19. prosinca 2008. godine donijela Nacionalni program zaštite zdravlja i sigurnosti na radu za razdoblje od 2009. do 2013. godine.
Prijedlog Nacionalnog programa izradilo je Nacionalno vijeće za zaštitu na radu u bivšem sazivu na čelu s predsjednicom prof.dr.sc. Jadrankom Mustajbegović, a doradilo i osuvremenilo Nacionalno vijeće u sadašnjem sastavu, u suradnji sa sljedećim institucijama: Ministarstvom gospodarstva, rada i poduzetništva, Ministarstvom zdravstva i socijalne skrbi, Ministarstvom znanosti, obrazovanja i športa, Ministarstvom unutarnjih poslova, Ministarstvom poljoprivrede i šumarstva, Državnim inspektoratom, Hrvatskim zavodom za medicinu rada, Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje zaštite zdravlja na radu, Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje, Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo, Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, Hrvatskom gospodarskom komorom i Hrvatskom obrtničkom komorom.
Na donošenje Nacionalnog programa obvezuje Konvencija broj 155 Međunarodne organizacije rada, Zakon zaštiti na radu te Europska komisija vezano za pregovore o pristupanju EU.
Nacionalnim programom definirana je politika na području zaštite na radu, utvrđena su sredstva za rješavanje pojedinih pitanja te se osigurava provedba propisa iz područja zaštite na radu.
Strategija programa temelji se na provedbi sljedećih jednakovrijednih i međusobno povezanih načela: održivog razvoja, razboritosti, prevencije te partnerstva.
Osnovni ciljevi Nacionalnog programa su:
- smanjiti broj ozljeda na radu,
- smanjiti broj profesionalnih bolesti i bolesti u svezi s radom,
- smanjiti broj nezgoda na radu,
- poboljšati zdravstveno stanje radnika (prevencija),
- smanjiti gospodarske gubitke zbog ozljeda na radu, profesionalnih bolesti i bolesti u svezi s radom (bolovanja, prijevremene i invalidske mirovine).
Za postizanje navedenih ciljeva potrebna je aktivnost državnih tijela, sindikata, poslodavaca i udruga radi:
- sprečavanja, odnosno smanjivanja svih rizika (opasnosti za život i zdravlje radnika),
- sprečavanja rizika koji proizlaze iz novih tehnologija,
- podizanja razine sigurnosti u posebno rizičnim djelatnostima (graditeljstvo, šumarstvo, zdravstvo, poljoprivreda, prerađivačka industrija),
- zaštite na radu kod malih poduzetnika,
- zaštite posebnih kategorija osoba (žene, mladež, stariji radnici, invalidi i radnici zaposleni na određeno vrijeme).
Provedbom Nacionalnog programa uz sudjelovanje svih odgovornih čimbenika potrebno je ostvariti:
- osnovni strateški cilj „zdravo radno mjesto“,
- unaprjeđenje ukupnog zdravlja i sigurnosti na radnom mjestu,
- poticati primjenu propisa i praktičnih mjera od strane radnika i poslodavaca u cilju potrebe prevencije zdravlja i sigurnosti na radu.
Provedbom Nacionalnog programa do sada je ostvareno:
- U svrhu sustavnog praćenja stanja zaštite na radu kao i unapređenja zaštite na radu, 1. siječnja 2009. godine osnovan je Hrvatski zavod za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu (ravnateljica dr.sc. Marija Zavalić, dr. med.) i to objedinjavanjem djelatnosti sadašnjeg Hrvatskog zavoda za medicinu rada i dijela djelatnosti Zavoda za zaštitu na radu koji je prema Zakonu u zaštiti na radu sastavno dio Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva i Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi.
- Osnaživanje kapaciteta je ostvareno kod Hrvatskog zavoda za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu, Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje zaštite zdravlja na radu, Državnog inspektorata (od kraja 2004. do kraja 2009. povećan je broj inspektora rada za zaštitu na radu za 37) i Odjela za zaštitu na radu u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva.
- Potpisan je ugovor s Europskom agencijom za sigurnost na radu (OSHA) sa sjedištem u Bilbaou te je uspostavljena Fokalna točka pri Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva. Također, Republika Hrvatska od rujna 2009. godine ima stranicu unutar mrežne stranice Agencije za sigurnost na radu posvećenu radu fokalne točke i pitanjima sigurnosti i zdravlja na radnom mjestu. Na stranici se mogu pronaći relevantne informacije namijenjene posloprimcima, poslodavcima i stručnjacima o raznim aspektima sigurnosti i zdravlja na radnom mjestu.
- Usklađivanje propisa iz zaštite na radu s direktivama EU je završeno.
- Ukupan broj priznatih ozljeda na radu u 2009. godini smanjio se u odnosu na 2008. godinu za 19,56%, također broj profesionalnih bolesti smanjio se u 2009. godini u odnosu na 2008. godinu za 6,88%, međutim troškovi su se povećali za 59.318.812,57 kn, također troškovi vezani uz azbestozu povećani su za 163.528,30 kuna.
- Troškovi preventivnih pregleda radnika povećani su u 2009. godini za 80,6% u odnosu na 2008. godinu.